Najłatwiejszą i powszechnie dostępną metodą na podniesienie osiągów silnika jest chip tuning, czyli zmiana oprogramowania sterowników silnika. Procedura ta polega na wgraniu do komputera nowego programu poprzez złącze diagnostyczne OBD, a w przypadku, gdy samochód nie jest wyposażony w takie złącze, wgranie nowego programu do kości Eprom.
Większość nowoczesnych samochodów wyposażona jest w komputer sterujący pracą silnika, ECU. Urządzenie to zapisuje w swojej pamięci parametry pracy jednostki napędowej pod postacią tzw. map. Chip tuning pozwala na wprowadzenie do map odpowiednich zmian, które korygują czas wtrysku paliwa, podnoszą moc silnika oraz regulują jego moment obrotowy. Zanim mechanik zachipuje auto, należy wykluczyć obecność jakichkolwiek usterek, które mogłyby doprowadzić do przeciążenia jednostki napędowej. Po pomyślnej weryfikacji pojazdu można przystąpić do chipowania auta. W modelach posiadających złącze OBD zgrywa się z komputera samochodu program seryjny, modyfikuje go i ponownie wgrywa do ECU. Trudniejsze zadanie ma mechanik, który musi zaczipować auto, które nie jest wyposażone w port OBD. W tym przypadku należy wymontować ECU, wyjąć kość Eprom, wgrać do niej nowy program, wpiąć kość do komputera i z powrotem zamontować sterownik wtrysku w samochodzie.
Nie da się jednoznacznie określić możliwego zakresu zmian w osiągach silnika dla wszystkich samochodów. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości silnika oraz przebiegu pojazdu.
Efekty chipowania auta w znacznej mierze zależą od tego, jaką rezerwę mocy producent pozostawił w osprzęcie. Jeżeli przy fabrycznych ustawieniach turbina nie wykorzystuje więcej niż 60% maksymalnej wydajności, można z niej jeszcze sporo wykrzesać. Jeśli natomiast turbosprężarka dochodzi do granic swoich możliwości, zakres modyfikacji jest ograniczony. Można jednak poprawić jej pracę w zakresie prędkości obrotowej silnika. Zakres możliwych zmian jest także uzależniony od fabrycznego oprogramowania sterownika wtrysku. Im bardziej jest ono skomplikowane, tym trudniej dokonać w nim modyfikacji. Przebieg auta również ma znaczenie. Wiadomo, że im bardziej samochód jest wysłużony, tym większe prawdopodobieństwo, że jego podzespoły są już nadwyrężone i źle zniosą drastyczne zmiany. Większość renomowanych warsztatów nie wykonuje chip tuningu w autach, których przebieg przekracza 100 tysięcy kilometrów.
Zwiększanie mocy silnika
Polskie prawo nie zabrania dokonywania zmian w konstrukcji samochodu. Modyfikacje mogą obejmować silnik, układ napędowy, układ paliwowy i podwozie pojazdu. Jednak zakres tych modyfikacji jest regulowany przepisami. Osoby, które planują chipowanie auta, powinny zapoznać się z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Akt ten określa co i w jaki sposób bada diagnosta sprawdzający zgodność pojazdu z warunkami technicznymi. Zgodnie z prawem, nasz samochód pomyślnie przejdzie przegląd, o ile zmiany mocy nie przekraczają 5% fabrycznie ustawionej wartości. W praktyce jednak badania techniczne przechodzą również silniki w większym stopniu zmodyfikowane, bowiem do wykrycia zmian potrzebne są specjalistyczne narzędzia, które nie są używane podczas rutynowej kontroli.
Podejmując decyzję o chipowaniu auta powinniśmy się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zwiększenie mocy silnika w odpowiedzialny sposób poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy, pozwoli zaoszczędzić na benzynie, a przy tym nie narazi nas na konflikt z prawem.
Działamy na terenie całego kraju.
Zapytaj o swój warsztat.