
Wizyta senatora Jana Filipa Libickiego i prezes PFRON Teresy Hernik w Brukseli

20 i 21 stycznia 2015 roku gościłem w swoim biurze w Parlamencie Europejskim w Brukseli osoby zaangażowane w prace na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Wśród zaproszonych gości byli prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Teresa Hernik wraz z sekretarzem Rady Nadzorczej, Małgorzatą Połap oraz senator Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Pierwszego dnia wizyty wzięliśmy udział w spotkaniu z Januszem Gałęziakiem, Radcą Ministrem odpowiedzialnym za politykę społeczną, zatrudnienie i równość szans w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. Następnie spotkaliśmy się z zespołem pracującym w biurze Posła Adama Kosy, przewodniczącego Intergrupy Disability (zespołu parlamentarnego zajmującego się niepełnosprawnością w Parlamencie Europejskim). Podczas obydwu spotkań poruszane były tematy wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz działania Intergrupy, której mam przyjemność być wiceprzewodniczącym.
21 stycznia spotkaliśmy się z przedstawicielami Europejskiego Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum - EDF). Wśród nich byli Catherine Naughton, dyrektor EDF; Etienne Cuche, osoba odpowiedzialna za kontakty Forum z Parlamentem Europejskim; oraz Marie Denninghaus zajmująca się koordynowaniem prac nad Europejską Kartą Osoby Niepełnosprawnej.
Wiele razy sygnalizowano mi problem braku skonkretyzowanego statusu osób niepełnosprawnych na poziomie europejskim. W Polsce, jak i w innych krajach Unii, osoby z niepełnosprawnościami są upoważnione do korzystania z wielu przywilejów takich jak zniżki, darmowe korzystanie z transportu publicznego, bilety do muzeum, etc. Jednakże podróżując do innych krajów osoby te napotykają wiele przeszkód, co wynika z różnych sposobów dokumentowania/poświadczania niepełnosprawności. W rezultacie osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw na terenie całej UE. Mocno wierzę, że Europejska Karta Osoby Niepełnosprawnej (tak jak to się stało w przypadku Europejskiej Karty Parkingowej) znacząco poprawi sytuację wielu Europejczyków.
Cieszę się, że nasze rozmowy skupiały się wokół tematu wprowadzenia Karty oraz etapów pracy nad nią, o zakresie jej działania w poszczególnych krajach członkowskich oraz o przywilejach, jakie będzie gwarantować.
Kolejnym etapem prac nad Kartą będzie konferencja "Towards barier-free Europe. European Disability Card", którą organizować będę we współpracy z PFRON w dniu 3 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.